Wrażliwość emocjonalna – 10 cech osoby wysoko wrażliwej

bardzo wrażliwi jak kwiaty
Jesteśmy wrażliwi na bodźce jak kwiaty, przyroda na ludzką bezmyślność i brak empatii. (Photo by JillWellington from Pixabay.)

Wysoka wrażliwość w życiu codziennym niesie za sobą zarówno cechy dobre i pozytywne, jak i te bardzo trudne do zaakceptowania. Jakie cechy i problemy posiada WWO, czyli osoba wysoko wrażliwa? Przedstawiam 10 z nich, wraz z moją analizą i prywatnymi doświadczeniami.

Wrażliwość to piękna cecha, lecz dla samego wrażliwca jest bardzo trudna. Wyjątkowa i bogata emocjonalność to kopalnie przeróżnych uczuć, zarówno pozytywnych, jak i negatywnych. Ja jestem bardzo wrażliwa, a Ty?

Każda osoba i jej osobowość jest inna i wyjątkowa, ale mimo to, tworzymy grupy cech i ludzi, tych podobnych do siebie, np. pod względem wrażliwości. Nie wszyscy czujemy to samo oraz w taki sam sposób, ale myślę, że każda osoba wysoko wrażliwa odnajdzie w tym wpisie wiele swoich cech.

My, (za) bardzo wrażliwi, właśnie tak postrzegamy świat…

1. Nie umiemy bezradnie patrzeć na przemoc, nie potrafimy znieść cierpienia innej osoby.

To ludzkie i takie dobre, ale też bardzo trudne, prawda? Moja emocjonalność jest wrażliwa do tego stopnia, że muszę rezygnować z wielu filmów i programów, które mogłyby wywołać we mnie zbyt wiele trudnych do zniesienia emocji. Tyczy się to przede wszystkim scen, w których ktoś krzyczy z bólu :/ Unikam oglądania faktów, czy wiadomości, ponieważ w nich ciągle słyszymy o tym, że ktoś nie przeżył wypadku na drodze, że ktoś kogoś zaatakował z nożem, zamordował, albo wykorzystał… Czasem widzimy zaniedbanego pieska, wychudzonego, wygłodzonego, a to są to sceny dla mnie bezlitosne.

2. Wyróżnia nas ponadprzeciętna empatia – rozumiemy uczucia i potrzeby innych osób.

Tutaj trochę przeciągnięcie punktu pierwszego. Ponadprzeciętna empatia wprawia nas w wyjątkowo smutny i przykry nastrój, kiedy słuchamy o przykrych doświadczeniach innych osób. Współczuję i przeżywam emocje wraz z moim rozmówcą, bohaterem książki, czy aktorem z filmu. Doskonale rozumiem uczucia innych i sama potrafię je wyczuć. Wiem czego dana osoba potrzebuje oraz czego oczekuje ode mnie.

3. Odczuwamy problemy z koncentracją i podzielnością uwagi.

Osoby nadwrażliwe często miewają problemy ze skupieniem uwagi i zebraniem myśli. Szybko się dekoncentrują, i ciężko jest im skupić się na więcej niż jednej rzeczy w danym czasie.

4. Wyróżnia nas wrażliwość na ukryte piękno i dobre uczynki.

Jeśli chodzi o dzieła artystów, zawsze określam to jako “wrażliwość artystyczna“, czyż nie pięknie? 🙂 Dość często mam ciarki na ciele kiedy słucham emocjonującej muzyki lub lub też oglądam przy niej poruszający teledysk. Lubię podziwiać obrazy i inne prace, ale nie tylko to mam na myśli. Piękno serca drugiej osoby, to dopiero coś 🙂 Gdy widzę wspaniałe czyny ludzi względem zwierząt, ich ratowanie, opiekę to aż mnie ściska w środku :’) Na koniec widać zdrowe, silne psisko, czy kocurka i to jest właśnie piękne, takie uczynki wspaniałych, a jednocześnie zwykłych ludzi. Ciężko w takich momentach jest się nie popłakać, ale nic dziwnego, jesteśmy bardzo wrażliwi, więc to normalne, że łatwo się wzruszamy.

5. Potrafimy jasno określić swoje potrzeby.

Doskonale wiemy czego nam trzeba, zwłaszcza w strefie emocjonalnej. Chcemy być doceniani, lubiani i kochani przez najbliższych, a zresztą, kto tego nie pragnie? Potrzebujemy rozmów i wylewnych rozmówców. Szczerość i prawdziwość, tego wymagamy od swoich przyjaciół 🙂

6. Ciężko jest nam pozbyć się negatywnych odczuć lub emocji które w nas siedzą.

Na długo zapamiętujemy przykre, dotkliwe słowa i emocje, powstałe podczas ostrej wymiany zdań z partnerem, przyjacielem, bądź kimś z rodziny. Również tuż po kłótni ciężko nam wrócić do siebie, uspokoić się i pogodzić z tą całą sytuacją. Czujemy potrzebę omawiania negatywnych emocji i rozmawiania o uczuciach. Nagromadzone w ciągu dnia negatywne emocje muszą mieć swoje ujście. Czujemy się zdecydowanie lepiej, gdy o nich porozmawiamy lub opiszemy je w zeszycie.

7. Często towarzyszy nam uczucie napięcia i niepokoju.

Nadwrażliwcy często odczuwają stres, niepokój, np. podczas rozmów i przemówień, mogą być nieśmiali, w szkole, w pracy. Są wrażliwi również na hałas, zwłaszcza gdy są zestresowani. Koncerty są świetne, byle nie w dzikim tłumie, tuż przy scenie i głośnikach.

8. Łatwo nas zranić. Wrażliwość na krzyk, nerwy, krytykę i ocenianie przez innych.

Wysoka wrażliwość na krytykę i kpiny wobec naszej osoby, może bardzo unieszczęśliwiać, tak samo jak strach przed opinią innych oraz wstyd, kiedy ktoś wytknie Cię palcem. Ale mimo, że to niezdrowe, nierozsądne, to przecież nam po prostu bardzo przykro, np. kiedy moja praca nie nie zostanie doceniona. Łatwo nas zranić, niestety, co poradzić. Bardzo źle reagujemy również na krzyk i nerwy, nie tylko te skierowane do nas samych, ale również do innych.

9. Jesteśmy skorzy do refleksji.

Dużo myślimy… i tu mogłabym postawić kropkę 🙂 Lubimy sobie przemyśleć to i tamto, np. czyjeś zachowanie w konkretnej sytuacji. Często myślimy o tym, co siedzi wewnątrz nas lub też w kimś innym, gdy ta osoba właśnie nam się zwierza. Mamy bogatą sferę emocjonalną, jesteśmy pełni różnych uczuć i spostrzeżeń, więc mamy o czym rozmyślać.

10. Nasza mocna strona? Bogata wyobraźnia, kreatywność, pomysłowość…

Wysoka wrażliwość w pracy może być przekleństwem lub cechą bardzo pożądaną. Sęk w tym, by znaleźć odpowiednią pracę, w której nasze cechy “szczególne” będą pomocne. Osoby wysoko wrażliwe to często utalentowani muzycy, wokaliści, pisarze, aktorzy, animatorzy…


Może masz jeszcze inne spostrzeżenia w tym temacie? Jesteś osobą wysoko wrażliwą? Podziel się swoimi przemyśleniami w komentarzu 😉 Ja, wielki wrażliwiec, pozdrawiam! Do następnego!

Obserwuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Pokaż wszystkie komentarze