Psychiatra, psycholog, czy psychoterapeuta?

lekarz-psychiatra-psycholog-psychoterapeuta
Photo by StartupStockPhotos from Pixabay. Edited by Marta Pawelec.

Od czego jest psychiatra, psycholog lub psychoterapeuta i kto może nam pomóc? Do kogo zgłosić się ze swoimi problemami?

Główne różnice między zawodem psychiatry, psychologa i psychoterapeuty

Stopień wykształcenia

Psychiatra, psycholog i psychoterapeuta posiadają nieco inne wykształcenie. Aby zostać psychologiem trzeba ukończyć studia magisterskie na kierunku psychologii, trwające 5 lat oraz zaliczyć staż podyplomowy. Student może wybrać jedną, z kilku dostępnych na uczelni specjalizacji, np. psychologia kliniczna, bądź psychoterapia.

Psychiatra to lekarz medycyny, dlatego osoba, która chce wykonywać ten zawód musi ukończyć studia medyczne, które trwają 6 lat. Potem należy rozpocząć pięcioletnią specjalizację z zakresu psychiatrii, ponieważ dopiero po zaliczeniu egzaminu specjalizacyjnego uzyskuje się prawo do zawodu psychiatry.

Przyszły psychoterapeuta może zaliczyć studia medyczne lub magisterskie humanistyczne. Po nich należy ukończyć również czteroletnie szkolenie z psychoterapii, ale pod pewnymi warunkami zawód psychoterapeuty można wykonywać już w trakcie trwania szkolenia.

Prawie zapomniałabym o jednej bardzo ważnej informacji 🙂 Mianowicie, psychoterapeuta może być jednocześnie także psychologiem, a psychiatra psychoterapeutą. Wszystko zależy od wykształcenia i kwalifikacji.

Stawianie diagnoz i wypisywanie recept

Po leki należy udać się do psychiatry, ponieważ tylko lekarz medycyny ma uprawnienia do przepisywania leków i wystawiania recept. Stawianie diagnoz jest nieco bardziej skomplikowane. Choroby i zaburzenia które wymagają leczenia farmakologicznego muszą być potwierdzone przez psychiatrę, bo tylko lekarz może dobierać nam leki.

Nieco inaczej mają się tutaj cechy i zaburzenia osobowości, ponieważ one wymagają wnikliwej analizy psychologicznej. Psycholog i psychoterapeuta znają nas najlepiej, co wynika przede wszystkim z częstych i stosunkowo długich spotkań oraz szerokiej tematyki rozmów. Dzięki temu osoba prowadząca terapię, jest w stanie określić typ osobowości pacjenta, zwłaszcza że ma możliwość przeprowadzenia specjalnych testów diagnostycznych.

Tak więc można wyróżnić diagnozę psychiatryczną oraz psychologiczną. Ta druga również może być przydatna w diagnozowaniu chorób przez psychiatrę, dlatego zdarza się, że lekarz prosi nas o dostarczenie tzw. opinii psychologicznej. Dokument ten zawiera informacje dot. naszego funkcjonowania w społeczeństwie, cech osobowości, czy też sposobu w jaki reagujemy na sytuacje stresowe. Psychoterapeuta również może wystawić opinię o pacjencie, który uczęszcza na psychoterapię.

Przeczytaj więcej na ten temat : Jak wygląda diagnoza zaburzeń psychicznych?

Charakter spotkań terapeutycznych

Wiele zależy od tego, czy umówimy się na wizytę opłacaną przez NFZ, czy tzw. prywatną, za którą płacimy z własnej kieszeni. Różnica bywa czasem kolosalna. “Klient nasz Pan”, więc jeżeli “ja płacę, to ja wymagam” i za byle co pieniędzy dawać nie będę, prawda? No właśnie.

Wizyta u psychiatry

W zależności od konkretnego lekarza, spotkanie trwa zwykle od kilku do kilkudziesięciu minut. Długość spotkań wiele oznacza, ponieważ im dłużej trwają, tym lepiej dla nas. Dobry specjalista zawsze pyta o nasze samopoczucie, dba o nasze zdrowie, analizuje działanie leków i pyta o skutki uboczne. Niektórzy pytają też o relacje z poszczególnymi członkami rodziny i częstość spotkań towarzyskich. Tutaj znowu im więcej tym lepiej. Lekarz, który od niechcenia odpowiada na Twoje pytania, a cała wizyta polega na kilkuminutowym wypisaniu recept, nie jest wart naszych odwiedzin. Psychiatra powinien zapisywać w karcie pacjenta wszystko to, co go zaniepokoi. Wpisuje tam najważniejsze informacje dotyczące waszego funkcjonowania, oraz wszelkie objawy i diagnozy chorób i zaburzeń.

Spotkania z psychologiem

Wizyta indywidualna może trwać od 30 do 60 min. Ja chodziłam do przychodni, w której wizyty opłacane są przez NFZ i trwają zawsze pół godziny. Można chodzić regularnie, raz na tydzień, chyba że na dany termin zabraknie wolnych miejsc. Spotkania polegają na wysłuchaniu pacjenta oraz rozmowie o jego codzienności i problemach, z którymi się zmaga. Psycholog zadaje nam pytania nawiązujące do wydarzeń, o których opowiadamy. Może wspólnie z nami omówić nasz plan dnia, czy też problem z bezsennością. Psycholog prowadzi rozmowę w taki sposób, aby nakierować nas na możliwe sposoby rozwiązania naszych codziennych problemów. Dąży też do ustalenia ich przyczyny. Często pyta o rozmaite szczegóły, nasze uczucia, emocje, przemyślenia, czasem też wydarzenia z przeszłości.

Warto wspomnieć również o tym, że w karcie pacjenta nie są notowane żadne informacje na jego temat, a wszystkie rozmowy są poufne. Psycholog zawsze musi dochować tajemnicy, chyba że istnieje wyraźne zagrożenie życia pacjenta, wtedy może powiedzieć o tym upoważnionej osobie.

Spotkania z psychoterapeutą

Wizyty różnią się między sobą w zależności od rodzaju wdrożonej psychoterapii. Wyróżniamy jej cztery główne rodzaje tj.: psychodynamiczna, poznawczo-behawioralna, psychoanalityczna oraz Gestalt. Spotkania trwają czasowo podobnie do tych z psychologiem, ale są bardziej konkretne, ponieważ charakteryzują się dużo większym ukierunkowaniem, względem omawianego problemu. Do psychoterapeuty przychodzimy wtedy, gdy wiemy nad czym chcemy pracować. Musimy znaleźć siłę, by zmierzyć się ze swoimi problemami, słabościami, lękami. Psychoterapia to nie wykład, a wspólna praca. Tutaj karta pacjenta również nie zawiera żadnych poufnych danych.

Podsumowując, gdzie najlepiej wybrać się ze swoim problemem?

Z lekarzem psychiatrą powinniśmy skonsultować wszelkie niepokojące objawy dotyczące strefy psychicznej, które utrudniają nam zdrowe, normalne funkcjonowanie Zaniepokoić nas powinny przede wszystkim : współwystępujące ze sobą problemy, dotyczące : naszego nastroju, snu, apetytu, koncentracji, pamięci, energii oraz libido. Natychmiastowej konsultacji wymagają przede wszystkim : myśli i tendencje samobójcze oraz objawy psychotyczne, w tym oczywiście halucynacje (omamy).

Do psychoterapeuty warto udać się, kiedy chcemy skutecznie uporać się z własnymi problemami i zaburzeniami. Powinniśmy rozważyć psychoterapię, gdy np. doświadczyliśmy ciężkiej traumy, dręczą nas wspomnienia z przeszłości, męczymy się z depresją, lękami, fobia społeczną lub czymkolwiek innym, co stwarza nam problemy, utrudnia codzienne funkcjonowanie lub pozbawia nas radości i satysfakcji z życia.

Konsultacje u psychologa, mogą pomóc w otworzeniu się na rozmowę z drugim człowiekiem, przygotowaniu się do konkretnej psychoterapii, czy zdefiniowaniu swoich problemów. Dąży też do ustalenia ich przyczyny. Psycholog może zaproponować nam testy pisemne, które mają ułatwić rozpoznanie ]zaburzeń psychicznych, np. osobowościowych, depresyjnych, bądź lękowych. Może również zapoznać nas z technikami relaksacyjnymi.

Konsultacje psychologiczne nie mogą zastąpić specjalistycznego leczenia, farmakoterapii, czy psychoterapii.


Przeczytaj również : Mity dotyczące depresji – 10 najpopularniejszych.

Mam nadzieję, że udało mi się wszystko dokładnie wyjaśnić i że zamieściłam we wpisie wszystkie niezbędne informacje 🙂 Do następnego!

Obserwuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Pokaż wszystkie komentarze