Pomoc w kryzysie – spis treści :

 • Telefony zaufania – pomoc dla dzieci, młodzieży i dorosłych,
 • Psychiatra na NFZ bez skierowania, a w sytuacji wymagającej natychmiastowej porady również bez czekania i kolejek.
 • Kim jest psycholog i psychoterapeuta?
 • Ośrodki Interwencji Kryzysowej,
 • Szpital psychiatryczny – izba przyjęć.

Telefony zaufania

Numery zaufania na pomoc, nie trzeba się wstydzić, nie trzeba się bać! Konsultanci służą pomocą i wsparciem. Ponadto niektóre telefony zaufania są całkowicie bezpłatne, lub zapłacisz jedynie za pierwszy impuls połączenia. Co ważne, pomoc dostępna jest zarówno dla dzieci i młodzieży, jak również osób dorosłych.

Dzieci i młodzież w potrzebie może również napisać! Nie jesteś w stanie zadzwonić? Telefon Zaufania Dla Dzieci i Młodzieży odbiera również wiadomości : 116 111.

Strona ze wszystkimi numerami oraz ważnymi informacjami (przeznaczenie, opłaty lub bezpłatność, godziny otwarcia) : 116111.pl/polecamy/telefony-zaufania. Wspomnę, że wyróżnionych jest aż 15 różnych numerów! W zależności od nr telefonu, na pomoc mogą liczyć : dzieci i młodzież, osoby dorosłe, rodzice i nauczyciele.

Pomoc i wsparcie dla wszystkich :

 • 116 111 – Telefon Zaufania Dla Dzieci i Młodzieży
 • 116 123 – Telefon Zaufania dla Osób Dorosłych w Kryzysie Emocjonalnym
 • 800 70 22 22 – Linia wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego

Pomoc dla osób doświadczających przemocy :

 • 800 120 002 – Ogólnopolski Telefon dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”
 • 800 120 226 – Policyjny Telefon Zaufania ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie
 • 800 280 900 – telefon zaufania dla osób dotkniętych przemocą seksualną w Kościele

Wsparcie dla osób po stracie bliskiego :

 • 800 108 108 – Bezpłatna linia wsparcia dla osób po stracie bliskich
 • 800 111 123 – Tumbolinia – Pomoc telefoniczna dla dzieci i nastolatków przeżywających śmierć kogoś bliskiego, a także dla ich rodziców i opiekunów.

Pomoc dla osób z uzależnieniami

 • 801 199 990 – Ogólnopolski Telefon Zaufania „Narkotyki – Narkomania
 • 801 889 880 – Telefon Zaufania “Uzależnienia behawioralne

Pozostałe numery zaufania znajdziesz na stronie 116111.pl

Psychiatra na NFZ w sytuacji wymagającej natychmiastowej porady bez czekania i kolejek.

W sytuacji wymagającej natychmiastowej porady lekarza, np. przy silnych myślach samobójczych, psychiatra który znajduje się w placówce powinien przyjąć Cię natychmiastowo.

Aby zgłosić się do psychiatry na NFZ nie potrzebujesz skierowania. Jeżeli Twoja sytuacja jest w miarę stabilna, wtedy można zapisać się na pierwszy wolny termin. W zależności od konkretnej placówki oraz wybranego lekarza, na pierwszą wizytę czeka się ok. 2-3 tygodnie. Dopiero po niej czas oczekiwania skraca się i wynosi od kilku do kilkunastu dni. Jednak to już raczej nie ma znaczenia, ponieważ na wizyty chodzi się zwykle raz w miesiącu.

Prywatne gabinety psychiatryczne

Oczywiście jeżeli to konieczne, to tak jak powyżej, lekarz powinien przyjąć Cię najszybciej, jak to możliwe. U psychiatry w prywatnym gabinecie nawet na pierwszą wizytę w sytuacji stabilnej zwykle nie trzeba długo czekać. Czas oczekiwania jest krótki, ponieważ zwykle wynosi zaledwie kilka dni, a w gabinetach cieszących się dużym zainteresowaniem do kilkunastu dni. Zdarza się, że już nawet następnego dnia po zapisie można udać się do lekarza.

Kosz wizyty może być bardzo różny od 100 do 180 zł, lub do 220 zł w Warszawie. Na cennik ma wpływ doświadczenie lekarza, ilość przyjmowanych pacjentów oraz miasto, w którym pracuje. Należy też zaznaczyć, że pierwsza konsultacja będzie o kilkadziesiąt zł. droższa od kolejnych, ponieważ zwykle trwa najdłużej. Ogólnie psychiatra w prywatnym gabinecie może poświęcić więcej czasu na wizytę niż lekarz na NFZ.

Jak psychiatra może Ci pomóc?

Psychiatra jest lekarzem medycyny, co oznacza, że ukończył sześcioletnie studia medyczne. Następnie musiał rozpocząć pięcioletnią specjalizację z zakresu psychiatrii i dopiero po zdaniu egzaminu uzyskał prawo do wykonywania zawodu.

Psychiatra zajmuje się diagnozą oraz leczeniem farmakologicznym chorób o podłożu psychicznym. Tak więc do lekarza musisz wybrać się jeżeli zauważasz u siebie przede wszystkim zaburzenia/objawy :

 • odżywiania,
 • depresyjne,
 • lękowe,
 • agresywne,
 • psychotyczne.

Lekarz psychiatra, który diagnozuje lub podejrzewa u Ciebie daną chorobę/zaburzenie, może przepisać Ci lek, który poprawi Twoje codzienne samopoczucie i funkcjonowanie. Czasem leki nie działają tak jak powinny, dlatego należy być cierpliwym, kiedy specjalista kolejny raz go zmienia. Każdy z nas jest inny i różnie reaguje na poszczególne substancje lecznicze.

Kim jest psycholog i psychoterapeuta?

Aby zapisać się do psychologa, czy psychoterapeuty należy posiadać skierowanie, np. od lekarza rodzinnego.

Psycholog jest absolwentem pięcioletnich studiów magisterskich na kierunku psychologii, a także po stażu podyplomowym. Konsultacje psychologiczne nie mogą zastąpić specjalistycznego leczenia, farmakoterapii, czy psychoterapii, ale pomagają w diagnozie zaburzeń psychicznych. Psycholog może też wykonywać różne testy psychologiczne.

Psychoterapeuta ukończył studia medyczne lub magisterskie humanistyczne oraz czteroletnie szkolenie z psychoterapii. Spotkania terapeutyczne różnią się zależności od rodzaju psychoterapii. Sesje terapeutyczne polegają w leczeniu różnych zaburzeń

Więcej informacji : Psychiatra, psycholog, czy psychoterapeuta? Z tego wpisu dowiesz się czym dokładnie różnią się te zawody, jak wyglądają wizyty u nich i do którego z nich pójść ze swoimi problemami.

Ośrodki Interwencji Kryzysowej

Szpital psychiatryczny – izba przyjęć

Strona w trakcie tworzenia, Kochani 🙂