Miejsca pomocy w kryzysie emocjonalnym. Gdzie znajdziesz pomoc w zakresie zdrowia psychicznego?

Tematy :

Telefony zaufania – pomoc dla dzieci i dorosłych w nagłych sytuacjach.

Numery zaufania na pomoc, nie trzeba się wstydzić, nie trzeba się bać! Konsultanci służą pomocą i wsparciem. Ponadto niektóre telefony zaufania są całkowicie bezpłatne, lub zapłacisz jedynie za pierwszy impuls połączenia. Co ważne, pomoc dostępna jest zarówno dla dzieci i młodzieży, jak również osób dorosłych.

Dzieci i młodzież w potrzebie może również napisać! Nie jesteś w stanie zadzwonić? Telefon Zaufania Dla Dzieci i Młodzieży odbiera również wiadomości : 116 111.

Strona ze wszystkimi numerami oraz ważnymi informacjami (przeznaczenie, opłaty lub bezpłatność, godziny otwarcia) : 116111.pl/polecamy/telefony-zaufania. Wspomnę, że wyróżnionych jest aż 15 różnych numerów. W zależności od nr telefonu, na pomoc mogą liczyć : dzieci i młodzież, osoby dorosłe, rodzice i nauczyciele.

Pomoc i wsparcie dla wszystkich :

  • 116 111 – Telefon Zaufania Dla Dzieci i Młodzieży
  • 116 123 – Telefon Zaufania dla Osób Dorosłych w Kryzysie Emocjonalnym
  • 800 70 22 22 – Linia wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego

Pomoc dla osób doświadczających przemocy :

  • 800 120 002 – Ogólnopolski Telefon dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”
  • 800 120 226 – Policyjny Telefon Zaufania ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie
  • 800 280 900 – telefon zaufania dla osób dotkniętych przemocą seksualną w Kościele

Wsparcie dla osób po stracie bliskiego :

  • 800 108 108 – Bezpłatna linia wsparcia dla osób po stracie bliskich
  • 800 111 123 – Tumbolinia – Pomoc telefoniczna dla dzieci i nastolatków przeżywających śmierć kogoś bliskiego, a także dla ich rodziców i opiekunów.

Pomoc dla osób z uzależnieniami

  • 801 199 990 – Ogólnopolski Telefon Zaufania „Narkotyki – Narkomania
  • 801 889 880 – Telefon Zaufania “Uzależnienia behawioralne

Pozostałe numery zaufania znajdziesz na stronie 116111.pl

Psychiatra na NFZ bez skierowania. Możliwość szybkiej pomocy.

Do lekarza psychiatry na NFZ (w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia) nie potrzebujemy skierowania lekarskiego.

W sytuacji wymagającej natychmiastowej porady lekarza, zwłaszcza przy myślach i tendencjach samobójczych, psychiatra który znajduje się w placówce, powinien przyjąć Cię natychmiastowo.

Aby zgłosić się do psychiatry na NFZ nie potrzebujesz skierowania. Jeżeli Twoja sytuacja jest w miarę stabilna, wtedy można zapisać się na pierwszy wolny termin. W zależności od konkretnej placówki oraz wybranego lekarza, na pierwszą wizytę czeka się ok. 2-3 tygodnie. Dopiero po niej czas oczekiwania skraca się i wynosi od kilku do kilkunastu dni. Jednak to już raczej nie ma znaczenia, ponieważ na wizyty chodzi się zwykle raz w miesiącu.

Psychiatra w gabinecie prywatnym

Oczywiście jeżeli to konieczne, to tak jak powyżej, lekarz powinien przyjąć Cię najszybciej, jak to możliwe. U psychiatry w prywatnym gabinecie nawet na pierwszą wizytę w sytuacji stabilnej zwykle nie trzeba długo czekać. Czas oczekiwania jest krótki, ponieważ zwykle wynosi zaledwie kilka dni, a w gabinetach cieszących się dużym zainteresowaniem do kilkunastu dni. Zdarza się, że już nawet następnego dnia po zapisie można udać się do lekarza.

Kosz wizyty może być bardzo różny od min. 100 do 180 zł, lub do 220 zł w największych miastach. Pierwsza wizyta jest zwykle droższa od kolejnych. Na cennik ma wpływ doświadczenie lekarza, ilość przyjmowanych pacjentów oraz miasto, w którym pracuje. Prywatny gabinet to zapewne dobry wybór, gdy czujemy potrzebę dłuższych, spokojnych wizyt i większej ilości czasu na luźną rozmowę.

Czym zajmuje się lekarz psychiatra?

Psychiatra jest lekarzem medycyny, co oznacza, że ukończył sześcioletnie studia medyczne. Następnie musiał rozpocząć pięcioletnią specjalizację z zakresu psychiatrii i dopiero po zdaniu egzaminu uzyskał prawo do wykonywania zawodu.

Psychiatra zajmuje się diagnozą oraz farmakoterapią chorób i zaburzeń o podłożu psychicznym. Jeśli martwisz się o swoje zdrowie psychiczne, masz poczucie, że coś jest nie tak, zawsze możesz zapisać się do psychiatry. Niezależnie od diagnozy, możesz również zgłosić się do psychologa, ale tutaj już potrzebne będzie skierowanie od lekarza.

Farmakoterapia i leki psychotropowe

Lekarz psychiatra, który podejrzewa u Ciebie chorobę lub zaburzenie, które warto leczyć farmakologicznie, może wystawić dla Ciebie receptę na leki. Jeżeli kiedykolwiek spotkasz się z pojęciem leków psychotropowych, wiedz że nie są niczym złym. Są nimi wszystkie leki, które mają wpływ na naszą psychikę. Pamiętaj, dobrze dobrane leki przynoszą wiele dobrego, pomagają nam lepiej funkcjonować i lepiej się poczuć. Lekarz musi znaleźć nam odpowiedni lek, który będzie nam pomagał i nie będzie powodował dużych skutków ubocznych. Czasem leki nie działają na nas tak, jak powinny, dlatego należy być cierpliwym, kiedy specjalista kolejny raz je zmienia. Każdy z nas jest inny i różnie reaguje na poszczególne substancje lecznicze.

Psycholog i psycholog kliniczny a psychoterapeuta

Aby zapisać się do psychologa, czy psychoterapeuty należy posiadać skierowanie, np. od psychiatry lub lekarza pierwszego kontaktu.

Psycholog, czyli magister psychologii, absolwent studiów magisterskich na kierunku psychologii. Psycholog jest dla nas wsparciem w trudnych sytuacjach życiowych (w dużym skrócie). Może określić nasze problemy, pomóc nam znaleźć przyczynę i poszukać odpowiednich metod radzenia sobie z trudnościami.

Psycholog kliniczny to magister psychologii po dodatkowej specjalizacji, jaką jest dziedzina psychologii klinicznej. W wykonywanej pracy ma dodatkowo możliwość diagnozowania.

Psychoterapeuta ukończył studia medyczne lub magisterskie humanistyczne oraz szkolenie z psychoterapii. Spotkania terapeutyczne różnią się zależności od nurtu psychoterapii, w której pracuje psychoterapeuta. Psychoterapia jest metodą leczenia, która ma pomagać pacjentom z zaburzeniami i chorobami psychicznymi.

Więcej o metodach terapii i pracy specjalistów : Psychiatra, psycholog czy psychoterapeuta? Istotne różnice.

Ośrodki Interwencji Kryzysowej

Szpital psychiatryczny – izba przyjęć

Strona w trakcie tworzenia.

Czy ten wpis jest dla Ciebie wartościowy?

Wybierz ilość serduszek i kliknij ZAPISZ OCENĘ <3

Ocena średnia 0 / 5. Liczba ocen 0

Wpis nie został jeszcze oceniony