Kolory a samopoczucie. Psychologia 8 kolorów. Koloroterapia.

kolory-a-samopoczucie
Photo by Thomas Renaud from Unsplash.

Kolory są nośnikiem emocji, mają silny wpływ na nasz nastrój, ogólne samopoczucie oraz zachowanie. Dlatego otaczające nas barwy odgrywają w naszym życiu ważną rolę. Czy wiesz, jak oddziałują na nas poszczególne barwy? Z każdym kolorem wiążą się różne odczucia i skojarzenia, odmienna symbolika i historia.

Kolory a samopoczucie – spis treści :

 1. Psychologia kolorów, czyli jak wpływają na człowieka poszczególne barwy i co wyrażają.
 2. Kolory a emocje i samopoczucie – reakcja hormonalna.
 3. Nasze ulubione kolory <3.
 4. KOLOROTERAPIA (chromoterapia) – leczenie kolorami.
 5. Charakterystyka 10 kolorów :

Psychologia kolorów, czyli jak wpływają na człowieka poszczególne barwy i co wyrażają.

Psychologia kolorów, jako dziedzina nauki, określa wpływ barw na reakcje człowieka, jego emocje, samopoczucie i zachowanie. Bada przy tym, co mogą wyrażać kolory, którymi człowiek aktualnie się posługuje. Barwy, które człowiek wybiera, mogą wyrażać emocje, które aktualnie przeżywa, jego cechy osobowości lub też problemy.

Kolory a emocje i samopoczucie – reakcja hormonalna.

Kolory wywołują w nas różne emocje, ale jak to możliwe? Mózg rozpoznaje kolor za pośrednictwem zmysłu wzroku, po czym następuje reakcja hormonalna organizmu. Mózg odczytuje kolor i wysyła odpowiedni neuroprzekaźnik do odpowiednich narządów, które wydzielą wskazaną dawkę poszczególnych hormonów.

Nasze ulubione kolory <3

Jedno z wielu dziecięcych pytań, jakie można zadać drugiej osobie by ją lepiej poznać, brzmi : “Jaki jest Twój ulubiony kolor?” Myślę, że każdy choć raz słyszał to pytanie, a zatem bardzo prawdopodobne, że masz na nie swoją własną odpowiedź. Zapewne jesteś w stanie określić, jaki kolor lub kilka z nich, lubisz najbardziej. Ja zawsze lubiłam o to pytać. 🙂 Moim ulubionym, ukochanym jest żółty, lekko wpadający w pomarańcz, ponieważ bije od niego niepowtarzalna, pozytywna energia! 🙂 Z czasem doceniałam również zieleń, wśród której bardzo dobrze się czuję, kocham tą przyrodniczą aurę <3

Ulubiony kolor może w pewnym stopniu odzwierciedlać naszą osobowość, czyli to jacy jesteśmy, czym się kierujemy, co lubimy i co jest dla nas ważne. Jak to możliwe? Być może odpowiada nam konkretna reakcja organizmu na wybrany kolor, stąd nasze zamiłowanie? 🙂 Może lubimy to, jakie emocje i odczucia wywołuje w nas ten konkretny kolor, dlatego jest naszym ulubionym? Możliwe, że w takiej małej cząstce, daje nam to, czego potrzebujemy i oczekujemy od życia 🙂

KOLOROTERAPIA (chromoterapia) – leczenie kolorami.

Chromoterapia, in. koloroterapia to niekonwencjonalna metoda leczenia kolorami, która ma wspomóc leczenie konwencjonalne. Otaczające nas barwy mają wpływ na nasz nastrój, ogólne samopoczucie, a co za tym idzie również zachowanie. Co najważniejsze nauka o kolorach pozwala z dużym prawdopodobieństwem przewidzieć reakcję człowieka na konkretny kolor, co ogranicza niepożądane skutki oraz eksperymentowanie na zdrowiu. Właśnie dlatego wykorzystuje się działanie kolorów, by wspomóc leczenie różnych chorób i zaburzeń, łagodząc ich objawy i przebieg. Co ciekawe, mowa tu nie tylko o problemach na tle psychicznym, ale również o schorzeniach somatycznych.

Działanie lecznicze kolorów można uzyskać na kilka różnych sposobów, jakie naprawdę warto poznać. Pierwsza metoda nie jest wybitnie skomplikowana, ale potrzebujemy do niej pewnych funduszy. Kolory jakie dominują w naszym mieszkaniu mogą mieć na nas duży wpływ, zatem warto nad tym pomyśleć i ewentualnie wprowadzić zmiany. Możemy zapewnić sobie właściwe bodźce wzrokowe, poprzez otaczające nas przedmioty, dzięki czemu uzyskamy działanie lecznicze koloru. Wystarczy wprowadzić dany kolor do naszego pokoju, czy garderoby za pośrednictwem ubrań i różnych dodatków do mieszkania, pościeli, kwiatów, doniczek, ręczników, czy . Innymi możliwościami są : spożywanie produktów, które mają związek z określoną barwą, wizualizowanie kolorów, lub oddychanie wyobrażonym kolorem.

Kolejna metoda leczenia kolorami nosi już inną nazwę, światłoterapia lub inaczej fototerapia. Jest to naświetlanie odpowiedniego miejsca na ciele, które ma wpływ na nasz problem, światłem o właściwej barwie.


Charakterystyka 8 kolorów!

Ponieważ reakcja organizmu na konkretny kolor, u różnych osób bywa podobna, każdemu kolorowi przypisuje się indywidualne szczególne cechy, określone emocje i działanie. Oczywiście w odbiorze kolorów przez konkretne osoby mogą powstać pewne odmienności, ale to jasne. Wszystko za sprawą różnic w osobowości człowieka, a przy tym odmiennych doświadczeń, wspomnień czy upodobań.

Wiadomość do czytelnika : Dział “charakterystyka 8 kolorów” jest częściowo moją własną interpretacją, dlatego niektóre informacje mogą być moimi subiektywnymi przemyśleniami. Z tego powodu proszę, potraktuj dział 8 kolorów, jako materiał zachęcający również do własnych przemyśleń oraz dalszego zdobywania wiedzy. Dzięki! 🙂 Okej, a teraz zapraszam do dalszego czytania <3

Poniżej przedstawiam charakterystykę 8 kolorów! Z jakim kolorem się utożsamiasz? :)


ŻÓŁTY – słoneczny, promienny, radosny, kolor optymistów.


Skojarzenia: słońce, piękna pogoda, ciepło, światło, lato, wakacje, słoneczniki, żonkile, wielkanoc, monety, złoto.

Symbolika: radość, uśmiech, optymizm, rozmowa.

Właściwości koloru żółtego :

 • pomaga łagodzić smutek,
 • niwelować stres i objawy przemęczenia,
 • przyśpiesza metabolizm,
 • stymuluje mózg i rozjaśnia umysł,
 • pozytywnie wpływa na procesy myślowe,
 • sprzyja pracy umysłowej,
 • poprawia koncentrację,
 • dodaje pewności siebie,
 • zachęca do rozmowy,
 • sprzyja dobremu nastrojowi,
 • może powodować ekscytację
 • oraz napływ pozytywnej energii.

Żółty – ulubiony kolor optymistów.

Kolor żółty odzwierciedla otwartość na ludzi, potrzebę rozmowy oraz umiejętność pomagania innym. Częste korzystanie z żółtego koloru, np. w pracach artystycznych, podczas urządzania mieszkania, robienia zakupów, ubierania się, może być swego rodzaju autoterapią i wskazywać na optymizm, silną potrzebę czerpania z życia radości i pozytywnej energii oraz chęć dzielenia się nią z otaczającym światem.


Pomarańczowy – ciepło i energia, kolor witalności.


Skojarzenia : zachód słońca, ciepło, świece, kominek, ognisko, dojrzałe owoce i warzywa (pomarańcze, brzoskwinie, papaja, mango, marchew, dynia), witaminy, zdrowie, jesień, jesienne liście.

Symbolika : ciepło, witalność, kreatywność, energia.

Właściwości koloru pomarańczowego :

 • działa pobudzająco,
 • zwiększa motywację do działania,
 • pozytywnie wpływa na twórczość i kreatywność,
 • pomaga uzyskać i utrzymać pozytywne nastawienie do życia,
 • wzmacnia poczucie własnej wartości,
 • wywołuje poczucie bezpieczeństwa,
 • pomaga w walce z apatią, depresją, melancholią,
 • poprawia trawienie i apetyt.

Pomarańczowy – kolor zdrowia i sukcesu.

Kolor pomarańczowy jest bardzo ciepły, przyjemny i energetyzujący, dlatego motywuje i wspiera. Odzwierciedla indywidualizm, kreatywność, ambicje, ponadto kieruje na sukces i spełnienie. Kolor pomarańczowy kreuje ludzi zdecydowanych, zorganizowanych, lubiących porządek. Pomarańczowy, kojarzony z soczystymi, dojrzałymi, pełnymi witamin owocami i warzywami, uatrakcyjnia potrawy, a zatem również wzmaga apetyt.


Czerwony – kolor najsilniej oddziaływujący, emocjonujący.


Skojarzenia : serce, miłość, romantyzm, romans, silne emocje, krew, róża, ogień, żar, walka, niebezpieczeństwo, zagrożenie.

Symbolika : miłość, romantyzm, odwaga, pewność siebie, władza, niebezpieczeństwo.

Właściwości koloru czerwonego :

 • podnosi puls, ciśnienie krwi i tempo oddechu,
 • dodaje energii w walce z apatią, depresją i przemęczeniem,
 • rozgrzewa i dodaje energii,
 • poprawia krążenie krwi,
 • pobudza do działania,
 • rozpala zmysły, wzmacnia odczuwanie,
 • wzmaga apetyt.
 • niekiedy może powodować złość.

Czerwony – kolor miłości, odwagi i pewności siebie.

Czerwień oddziałuje najsilniej ze wszystkich barw, jest intensywna, a przy tym niezwykle wymowna. Wiążemy z nią silne uczucia i emocje, dlatego też naprawdę mocno przyciąga i utrzymuje uwagę. Czerwone ubrania podkreślają odwagę i pewność siebie, a u pań również kobiecość i seksapil. Czerwień wskazuje na siłę charakteru, a ponadto przywołuje myśl wygranej oraz władzy. Noszą ją osoby pewne swoich możliwości i dobrego wyglądu, które lubią rywalizować i wygrywać. Czerwień jest symbolem miłości, uczucia prosto z serca, dlatego czerwona róża jest prezentem dla bliskich nam osób, które kochamy i szanujemy. Czerwień jest również domeną relacji romantycznej, namiętności i seksualności.


Różowy – kolor piękna, młodości oraz przyjaźni.


Skojarzenia : młodość, zabawa, dziecięca radość, przyjaźń, wrażliwość, opieka, pewność siebie, płeć piękna, wdzięk, słodycz, piękno, delikatność, ciepła relacja.

Symbolika : bliskość, miłość, kobiecość, delikatność, ufność, naiwność, przyjaźń.

Właściwości koloru różowego :

 • pomaga łagodzić gniew, agresję i napięcia,
 • wzmacnia poczucie bliskości, beztroski oraz bycia kochanym i otoczonym opieką,
 • nie sprzyja kłótniom, ale wspólnej zabawie i łagodności,
 • niweluje poczucie samotności,
 • u niektórych może budzić dyskomfort lub przytłaczać.

Różowy – kolor piękna i młodości.

Osoby, które korzystają z różu, potrafią dostrzec piękno. Róż wyraża wrażliwość i uczuciowość, a zatem dobrze by było, żeby jego ulubieńcy posiadali te cechy. 🙂 Zwłaszcza, że barwa różowa jest oznaką sympatii oraz przyjaźni. Jasny lub jaskrawy róż odzwierciedla młodą duszę. Wyraża tęsknotę za dziecięcą radością, niewinnością i bezpieczeństwem, zwłaszcza gdy różowy jest komuś szczególnie bliski i lubi się nim otaczać. Niestety oczenie może postrzegać te osoby jako niedojrzałe, dziecinne lub nawet słabe i naiwne. Natomiast ciemny róż, podobnie jak czerwień, przedstawia siłę, pewność siebie i zdecydowanie.


Fioletowy – tajemniczy, intrygujący i unikatowy.


Skojarzenia : lawenda, krokusy, tajemniczość, elegancja, drogi materiał, wysokiej jakości tkanina, unikatowość, magia, galaktyka, duchowość, kościół.

Symbolika : dobra jakość, wysoka pozycja, zamożność, unikat.

Właściwości koloru fioletowego :

 • łagodzi stres,
 • ułatwia zasypianie,
 • sprzyja leczeniu bezsenności,
 • pozytywnie wpływa na koncentrację,

Fioletowy – unikat, kolor tajemniczości, zaprawdę intrygujący.

Nasycony, ciemny i głęboki fiolet jest tajemniczy, trochę niezbadany, niedostępny, a przede wszystkim niepowszechny. Rzadko dostępny od ręki, co przekłada się na wyższą cenę, a to na większą wartość. Wszystko to sprawia, że jest wręcz unikatowy.

Tajemniczość fioletu, jego niejednoznaczność oraz intrygujące oddziaływanie jest wynikiem połączenia czerwonego oraz niebieskiego, czyli barw o skrajnie różnych cechach i w tym całą tajemnica. 🙂 Dlatego działanie koloru fioletowego wraz ze zmianą odcienia może delikatnie ulegać zmianie. Im bliższy czerwieni, tym mocniej oddziałuje, przyciąga, pochłania. Jeśli zaś bardziej wpada w niebieski, wtedy uspokaja i wycisza. Natomiast połączenie tych cech sprawia, że skupianie wzroku na barwie fioletowej mocno wciąga i zajmuje, co pomaga powstrzymać zamartwianie się i złagodzić stres.


Niebieski – spokój i bezpieczeństwo.


Skojarzenia : niebo, woda, chłodne i świeże powietrze, spokój, płeć męska.

Symbolika : spokój, niebo, uduchowienie, porządek, zaufanie.

Właściwości koloru niebieskiego :

 • uspokaja, relaksuje,
 • wycisza myśli i emocje,
 • ułatwia zasypianie,
 • pomaga w leczeniu bezsenności,
 • poprawia koncentrację,
 • ułatwia organizację pracy,
 • pozytywnie wpływa na procesy twórcze,
 • sprzyja pomysłowości i spostrzegawczości,
 • wprawia w poczucie bezpieczeństwa,
 • hamuje nadmierny apetyt,
 • wspomaga terapię odchudzającą.

Niebieski – kolor zaufania, nauki oraz wizytówka dobrego pracownika.

Niebieski jest ostoją bezpieczeństwa i budzi zaufanie, dlatego jego reprezentant powinien odznaczać się niezawodnością. Obecność koloru niebieskiego, wiąże się z łatwością i lekkością działania, co w rezultacie kieruje na chęć samodoskonalenia się. Sprzymierzeniec tej barwy potrafi być skoncentrowany, twórczy, opanowany i zorganizowany, a zatem wysoce produktywny. Właśnie dlatego kolor niebieski powinien być wizytówką osób, które świetnie radzą sobie z pracą umysłową.

Granatowy to najciemniejsza odmiana niebieskiego, która ma przedstawiać powagę i odpowiedzialność w pracy, a nawet budzić respekt. Właśnie dlatego idealnie sprawdza się w roli służbowej odzieży i mundurów.


Zielony – natura, ukojenie i relaks.


Skojarzenia : roślinność, przyroda, natura, wiosna, drzewa, życie, odrodzenie, uzdrowienie, zdrowie, ziołolecznictwo, relaks, równowaga, harmonia.

Symbolika : natura, życie, zdrowie.

Właściwości koloru zielonego :

 • rozluźnia i odpręża,
 • wspomaga relaksację ciała i umysłu,
 • niweluje napięcia fizyczne i psychiczne,
 • koi nerwy, obniża poziom stresu.

Zielony – kolor życia i równowagi.

Zieleń wybierają osoby, dla których niezwykle ważna jest miła, spokojna, przyjazna atmosfera oraz życie w równowadze i harmonii. Miłośnicy zieleni znajdują w niej ukojenie i pozytywne działanie, dlatego lubią się nią otaczać. Doceniają przyrodę i zwierzęta, lubią być blisko natury i oczywiście uwielbiają rośliny.


Brązowy – żywioł ziemi, kolor długowieczności.


Skojarzenia : ziemia, gleba, natura, gałęzie, drzewa, drewno, glina, wykopaliska, archeologia, Afryka, orzechy, kawa, czekolada, stop miedzi.

Symbolika : długowieczność, stabilność. ekologia.

Właściwości koloru brązowego :

 • uspokaja,
 • powoduje poczucie stabilności,

Brązowy – żywioł ziemi, kolor długowieczności i stabilności.

Kolor brązowy utożsamiamy ze stałością, równowagą, stabilnością i długowiecznością, a to wszystko za sprawą skojarzeń z potężnymi drzewami, litym drewnem, ziemią, przy tym z archeologią, oraz brązem jako stopem miedzi. Niegdyś był oznaką biedy, ale obecnie jest to słabe powiązanie, prędzej skojarzymy go po prostu ze starością. Osoby, które często ubierają


Materiał dobiegł końca, ale zostań jeszcze z nami! 🙂

Jak odpowiednio dobierać barwy do własnych potrzeb ? Kiedy kolory mogą działać negatywnie? Jaką kolorystykę wybrać do mieszkania i poszczególnych pomieszczeń? Odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące wykorzystywania barw w kolejnym wpisie 🙂


Niektóre informacje przedstawione w charakterystyce 10 kolorów są moimi własnymi przemyśleniami i subiektywnymi skojarzeniami, dlatego proszę, traktuj ten dział jako ciekawostkę i materiał zachęcający do własnych przemyśleń oraz dalszego zdobywania wiedzy! 🙂 Dzięki <3

Polecany wpis od Emocjony : Wrażliwość emocjonalna – 10 cech osoby wysoko wrażliwej.

Piśmiennictwo :

Czy ten wpis jest dla Ciebie wartościowy?

Wybierz ilość serduszek i kliknij ZAPISZ OCENĘ <3

Ocena średnia 0 / 5. Liczba ocen 0

Wpis nie został jeszcze oceniony

Obserwuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Pokaż wszystkie komentarze