Depersonalizacja, ciało oddzielone od umysłu?

depersonalizacja-ciało-umysł-świadomość-zaburzenie
Photo by TanteTati from Pixabay. Edited by Marta Pawelec.

Depersonalizacja. Moje ciało jest mi jakieś obce. Patrzę na swój brzuch, stopy, dłonie, jakby nie były moje. Dotykam je i czuję jakby należały do kogoś innego. Nie poznaję swojego ciała, przecież moje stopy były mniejsze, większe? Nie wiem, zaczynam się gubić. Wstydzę się mojego / nie mojego ciała, jego widok mnie obrzydza. Czuję się gruba, brzydka, to nie jestem ja! Zakrywam się, wchodzę pod kołdrę, bo nie chcę na siebie patrzeć.

Czuję, że ja tym ciałem tylko steruję i jestem w nim uwięziona. Nie jestem wstanie mówić, a jak już coś powiem, to też, jakby nie ja. Moja świadomość, mój umysł jest oddzielony od ciała i znajduje się gdzieś w głowie. Jestem taką małą cząstką, niezauważalnym istnieniem, które steruje ciałem. Myję włosy, jakbym stała obok i robiła to komuś innemu, trochę jak fryzjerka.

Kiedy i dlaczego pojawiła się u mnie depersonalizacja?

Takie były moje odczucia. Depersonalizacja trwała ok. pół godziny, a pojawiła sięgdy brałam kąpiel. Doświadczyłam jej, kiedy występował u mnie epizod mieszany, oczywiście w przebiegu choroby afektywnej dwubiegunowej, ChAD. Było to w 2019 roku. W tym okresie mój epizod mieszany, polegał na przeplataniu się manii oraz depresji. Zmieniały się co 2-3 dni, takie warty 🙂 Depersonalizacja miała miejsce, gdzieś pomiędzy nimi, tzn. kiedy następowała zamiana.

Czym dokładnie jest depersonalizacja?

Depersonalizacją nazywamy zmienione odczuwanie siebie. Nie musi być objawem choroby, zdarza się bowiem, że występuje u osoby zdrowej. Czasem jest częścią zaburzenia o nazwie : zespół depersonalizacji-derealizacji. Choroby w jakich mogą wystąpić te jednostki wypisałam trochę niżej.

Warto przeczytać : Derealizacja, czyli poczucie nierealności świata.

Objawy depersonalizacji, jakie mogą wystąpić :

  • czujesz, że Twoje ciało jest Ci obce,
  • mało się ruszasz, robisz to powoli, bądź zastygasz w bezruchu,
  • nie możesz wydobyć z siebie słowa lub bardzo mało mówisz, a Twój głos wydaje się być pozbawiony naturalności, jest sztuczny,
  • masz poczucie funkcjonowania poza własnym ciałem,
  • czujesz się małą kropeczką, niezauważalnym istnieniem, małą cząstką w głowie,
  • masz wrażenie, jakby Twoja świadomość, którą jesteś, była oddzielona od ciała,
  • Twoje ciało Cię obrzydza, wydaje Ci się brzydkie, okropne i nie możesz znieść jego widoku,
  • nie potrafisz odczuwać pozytywnych emocji, przyjemności (anhedonia),
  • dotykając swojego ciała, masz wrażenie jakby nie należało do Ciebie,
  • metafora (przenośnia) : wydaje Ci się, że jesteś mechanizmem sterującym, a Twoje ciało to robot, maszyna.

Zaburzenia w jakich depersonalizacja występuje najczęściej to :


Co myślisz o zjawisku depersonalizacji? Dla mnie było to straszne 😮 Mam nadzieję, że nigdy już mnie to nie spotka. Współczuję tym, dla których depersonalizacja, bądź derealizacja jest codziennością…

Obserwuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Pokaż wszystkie komentarze